Plusy i minusy opon niskoprofilowych
29 lipca 2021Dobre opony - ozdoba każdego samochodu! Wiele osób tak myśli, ale weźmy pod uwagę, że motocyklista, który naprawdę ceni swojego żelaznego konia zdecydowanie podchodzi do wyboru...
Witajcie, drodzy miłośnicy samochodów! Pojazd to mechanizm z ogromną liczbą jednostek mechanicznych, które wszystkie wydają dźwięki. Wyobraźcie sobie skrzynię biegów - kliknięcia, wycieraczki - piski, silnik - pomruki i wreszcie opony - szelest! To jest cały zespół, więc co zrobić, jeśli nie znosisz takiej muzyki? Jak uchronić się przed "kreatywnością" własnego samochodu? Oczywiście, jakościowa izolacja akustyczna pomoże wyciszyć silnik i skrzynię biegów, ale można znacznie łatwiej zmniejszyć hałas spod kół! W tym celu wystarczy wybrać dla swojej "jaskółki" najbardziej miękkie opony letnie. Zrozummy, jak to zrobić poprawnie...
Opona, która dotyka drogi na pewno będzie hałasować i nic nie można na to poradzić! Pomyśl o szumie na autostradzie. Wyobraź sobie setki, a nawet tysiące samochodów pędzących ku sobie. Ich koła kręcą się milion razy, stukając o drogę i tworząc hałas. Głośność zależy oczywiście od prędkości pojazdu.
Na marginesie: Eksperci ustalili, że przy prędkości 30 km/h dźwięk opony samochodowej zagłuszyłby cały hałas wytwarzany przez samochód osobowy. Aby "wykrzyczeć" ciężarówkę, musi ona rozpędzić się do 50 km/h.
W Europie, na przykład, ekolodzy od dawna starają się ograniczyć ilość autostrad i trzeba przyznać, że mają ku temu powody. Tylko odporny na stres kierowca może przebywać stale w takim środowisku akustycznym. Pamiętaj, że śpiewasz piosenkę radośnie, kiedy idziesz "tam" i każda drobnostka może sprawić, że stracisz panowanie nad sobą, kiedy wrócisz "z powrotem". Faktem jest, że ciało jest zmęczone podróżą, konsekwencją tego jest nieuwaga i zwiększone ryzyko wypadku!
Oczywiście, producenci nie mogli przepuścić okazji do zwiększenia asortymentu swoich produktów i dlatego od dłuższego czasu sprzedają ciche opony. Kierowcy, którym bardzo przeszkadza poziom hałasu na drodze, dokładnie podchodzą do wyboru gumy. Przeanalizujmy, które cechy opon letnich są najważniejsze dla doświadczonych kierowców.
Właściwie są tylko dwa parametry, które wpływają na głośność opony.
Uwaga: mimo że opony miękkie nie są w stanie wytrzymać nagłego hamowania i zwiększonego obciążenia w lecie, zimą dobrze radzą sobie z oblodzonymi drogami i lodem.
Tak więc, łącząc te dwa parametry w odpowiedni sposób, można znacznie wyciszyć głośność samochodu. Przede wszystkim jednak pamiętaj, aby rozszyfrować etykietę na oponie - ona powie Ci wszystko. Czasami podają nawet poziom głośności opon w decybelach. Dla tych z Was, którzy nie wiedzą, zapraszam na stronę mojego bloga zatytułowaną "Odszyfrowywanie oznaczeń opon"! Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę rodzaj nawierzchni drogi! Co to jest, szuter, asfalt, a może żwir? Zapamiętaj raz na zawsze, że współczynnik przyczepności w żaden sposób nie powinien zależeć od objętości kół!
Komentarze