PPorady
Jak ustalić rok produkcji opon - ustalenie istoty zasadnego pytania
23 lipca 2021
Jako kupujący opony samochodowe jesteś zainteresowany wieloma rzeczami, ale dwa najważniejsze pytania to zawsze rozmiar opony, który najlepiej pasuje do Twojego samochodu i jak sprawdzić rok produkcji.
Pierwszy parametr jest dość jasny (można zadawać pytania o te cechy sprzedawcy, nie ma sensu, aby ukrywał on ani szerokości, ani wysokości profilu, ani indeksów prędkości i nośności, ani innych parametrów technicznych przewidzianych przez oznakowanie opon). Inną sprawą jest data produkcji (może ona znacząco wpłynąć na wartość opony, dlatego też nieświadomemu kierowcy można sprzedać stary, nieświeży produkt, nie wspominając o jego poważnej wadzie w postaci daty produkcji, która jest bardzo odległa od dnia dzisiejszego).
Symbole zaszyfrowane
Nie ma możliwości ukrycia informacji o dacie produkcji opony, jeśli potencjalny przyszły właściciel opony przeczyta szczegółową instrukcję, jak określić rok produkcji opony. Kilka wskazówek, które pomogą tym, którzy chcą nauczyć się samodzielnie określać rok produkcji opony:
- Tajemniczy napis DOT. Tego należy szukać na ścianie bocznej opony. Jest to jeden z elementów kodu identyfikacyjnego opony, który musi koniecznie znajdować się na jej powierzchni. Przyjrzyj się uważnie (może być zastąpiona przez kombinację 3 lub 4 cyfr wewnątrz owalu). W ten sposób odbywa się również znakowanie opon.
- Nieznani członkowie formuły. Jeśli nie udało się znaleźć owalu z wyostrzonymi wewnątrz wartościami liczbowymi, wracamy do jasnej już kombinacji liter na oponie (DOT), po której następuje zestaw niezrozumiałych oznaczeń liczbowych i literowych. Rozszyfrujmy każdy z nich po kolei:
- Pierwsza i druga grupa (są one wskazane po to, aby kierowca mógł zrozumieć, kto jest producentem opony, nie mają one nic wspólnego z datą produkcji opony).
- Trzecia grupa (te symbole są pisane przez producenta, aby można było łatwo zidentyfikować konkretny rok produkcji opony i w ten sposób lepiej zrozumieć, czy opona jest nadal używana, czy też warto kupić opony z niepochlebną datą produkcji).
- Choć wciąż pojawiają się pytania, jak określić datę produkcji opon, za kilka linijek wszystko stanie się krystalicznie czyste.
Rok i Miesiąc na oponie
W ten sposób udaje się znaleźć pożądaną kombinację cyfr (miłośnik motoryzacji już wie, gdzie jej szukać). Pozostaje zrozumieć, co to znaczy.
Właściwie dekodowanie zakłada bardzo prosty schemat, a mianowicie poprawne rozpoznawanie symboli, w szczególności:
- Dwie pierwsze cyfry. Data produkcji na oponach jest wskazana w specjalnym wskaźniku czasu. Wskazuje on konkretny tydzień produkcji, a nie miesiąc (co byłoby znacznie wygodniejsze dla kierowcy). Dlatego sprawdzenie dwóch pierwszych wartości nie gwarantuje poznania daty produkcji. Będzie to wymagało dodatkowego wysiłku, trzeba będzie zajrzeć do kalendarza i odliczyć odpowiednią liczbę tygodni od początku roku. Istnieje wygodniejszy sposób na ustalenie daty produkcji opon - wystarczy skorzystać z kalkulatora online.
- Drugie dwie (jedna) cyfry. Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Niezależnie od rozmiaru opony (serii, przynależności do opon radialnych lub diagonalnych, innych parametrów technicznych) i producenta (Nokian, Cordiant, Bridgestone, Maxxis, Barum i inne), wszystkie gumy można podzielić na dwie grupy, m.in:
- opony wyprodukowane przed 2000 rokiem (zwyczajowo stosuje się jednoznaczną wartość w odniesieniu do opon "sprawdzonych w latach", których termin przydatności do użytku upłynął w latach 80-tych lub 90-tych, np. opony letnie produkowane przez firmę Nokian są oznaczone *109 *, co oznacza, że zostały wyprodukowane w marcu 1999 roku);
- opony wyprodukowane po 2000 r. (skąd można znać rok produkcji opony, która zeszła z linii produkcyjnej niedawno, patrząc tylko na dwie ostatnie wartości, np: 3115 - sierpień 2015).
Pieniądze na opony
Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: jak sprawdzić datę produkcji opony samochodowej i znaleźliśmy ją, ale po co nam to wiedzieć? Istnieje wiele powodów, w tym:
utrata właściwości (żywotność gumy zimowej, jakkolwiek, jak również letniej i całorocznej rzadko przekracza granicę pięciu lat, czyli mniej więcej tyle, ile trwa utrata właściwości gumy podczas jej przechowywania, wielu producentów obiecuje dłuższy okres użytkowania, ale z reguły obietnice te w praktyce nie znajdują uzasadnienia);
optymalny wiek (wszystkie inne rzeczy są takie same, preferowana powinna być opona fabrycznie nowa, "młoda", której rok produkcji odpowiada rokowi jej sprzedaży, w skrajnym przypadku, jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, możesz zdecydować się na gumę nie starszą niż 2 lata, będzie Ci nadal służyć).
Komentarze