BBlog
Ciężarki klejone do wyważania kół - niezbędbe wyposażanie warsztatów wulkanizacyjnych.
28 lutego 2022
Felgi aluminiowe w swoich samochodach ma coraz więcej kierowców. Dla wulkanizatorów jest to ważne przesłanie. Powinni czym prędzej zrobić solidne zakupy klejonych ciężarków. Podpowiemy poniżej, na co zwrócić uwagę, wybierając ciężarki klejone. Okazuje się, że jeden ciężarek drugiemu nie jest równy.
Ciężarki klejone do felg aluminiowych
Gdy wybieramy ciężarki klejone, to musimy się zastanowić nad kilkoma bardzo ważnymi kwestiami. Mowa o zabezpieczeniach powierzchni, wyglądzie oraz łatwości montażu na feldze. Jak poszczególne punkty sprawdzić? To nie jest wcale takie trudne.
Zacznijmy od wyglądu. Okazuje się, że około dziewięćdziesięciu procent klientów ma aluminiowe felgi w dosyć dużych rozmiarach i latem je chce założyć. Rozmiar 18 oraz 19 wygląda przepięknie. Dobrane odpowiednio ciężarki klejone sprawiają, że takowe felgi będą się prezentowały o wiele lepiej. Zarówno chodzi o kształt, jak i kolor. Muszą pasować do felgi.
Zanim wybierzemy konkretne ciężarki klejone, to sprawdźmy, w jaki sposób zabezpieczona została ich powierzchnia. Takiej informacji udzielić nam powinien sprzedający. Najczęściej ciężarki są zabezpieczone, nakładają na ich powierzchnię specjalną epoksydową powłokę. Do tego bardzo popularne jest również cynkowanie, które to jest wykorzystywane w procesie galwanizacji. Dlaczego jest to takie ważne? W ten sposób zabezpieczone odważniki odporne są na działanie korozji. O wiele dłużej zachowują także swój wygląd charakterystyczny. Nie musimy się martwić, że przyjdzie do nas klient z reklamacją, u którego na ciężarkach się pojawił nagle jakiś brzydki nalot - czy to korozji, czy też innego rodzaju zabrudzeń. Są także klienci, dla których jest to powód do reklamacji lub omijania całkowitego wulkanizacji przy kolejnej wymianie opon.
Ile samochodów przyjeżdża dziennie do wulkanizatora w sezonie. Jest to około trzydziestu lub czterdziestu. Przy takim właśnie obłożeniu musimy się liczyć z czasem. Każde koło należy zdjąć, wyważyć, jak i zamontować. To wszystko zajmuje sporo czasu. Co do tego mają ciężarki klejone? Bardzo dużo. Zwróćmy uwagę, czy taśmę możemy oderwać z powierzchni. W jaki sposób to rozpoznać? W ciężarkach o dobrej jakości taśma chroniąca klej wystaje wyraźnie poza obręb odważnika. Bez problemu można ją chwycić w dłonie oraz oderwać wygodnie. Nie warto tracić czasu na zdejmowanie rękawiczek, czy też szukanie nożyka do podważenia taśmy. To niby jedynie kilka sekund oszczędności, ale gdy do obsłużenia jest codziennie kilkanaście samochodów, to potrafi znacznie przyspieszyć pracę.
Gdy wybieramy ciężarki klejone, to pamiętajmy o własnej wygodzie. Wiele wulkanizatorów kupuje na sezon specjalne kasety, w których znajdują się ciężarki klejone. Praca z nimi jest naprawdę bardzo prosta. Po pierwsze wyważamy koło następnie pociągamy za taśmę, a po wyciągnięciu danej ilości ciężarków odcinamy je i kleimy w sposób bezpośredni na felgę.
Ciężarki klejone można znaleźć na stronie sklep-warsztat.pl
Ciężarki klejone do wyważania kół ciężarowych
W przypadku doboru konkretnego rodzaju ciężarków oraz ich dopasowania do danego typu felg, sprawa jest bardzo oczywista oraz prosta. Wskazówką podstawową, która to decyduje o dopasowaniu ciężarka do felgi, jest sam tym felgi. Inne ciężarki się wybiera do felg stalowych, a inne do metali lekkich. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z ciężarkami nabijanymi, a w przypadku drugim to oczywiście ciężarki klejone. Ciężarki klejone wykorzystuje się także do wyważania kół ciężarowych.
Skąd się wziął taki podział? O wszystkim głównie decydują wszelkie względy estetyczne. Felgi stalowe, jako te zdecydowanie mniej ekskluzywne, znoszą doskonale użycie ciężarków nabijanych. W ich przypadku te ciężarki nie będą stanowiły problemu dla wyglądu ogólnego felgi. Nie są one uznawane za szpecące. Zdecydowanie mniej się rzucają w oczy obserwatorom postronnym. Jednak inaczej się ma rzecz w przypadku aluminiowych felg.
Aluminiowe felgi bez wyjątku niemal produkowane są tak, aby móc przyciągnąć wzrok swoim jakże atrakcyjnym wyglądem. O tym decyduje zarówno ich wzór, kształt, jak i także użyty materiał. Bardzo istotne jest także ich wykończeni. Użyci na nich nabijanych ciężarków ten efekt zepsułoby i wizualny odbiór felgi aluminiowej by uległ sporemu pogorszeniu. Stąd w ich przypadku się używa zamaskowanych specjalnych ciężarków. Jakie to ciężarki? Oczywiście są to ciężarki klejone.
Jak widać na załączonym obrazku, wybór ciężarków odpowiednich do kół nie jest wcale taki prosty. Postawmy na ciężarki klejone, a będziemy w pełni zadowoleni.
Komentarze